Co wybrać, magazyn własny czy outsourcing logistyczny? Poznaj wady i zalety każdego modelu.

Logistyka jest fundamentalnym elementem każdego sklepu e-commerce. Każdy sklep internetowy rozumie lub w niedalekiej przyszłości dopiero zrozumie, jak odpowiednio zorganizowana i efektywna logistyka może pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy, a także na zdobycie przewagi nad konkurencją.

 

Sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą produktów, które fizycznie posiadają, mają do wyboru dwa modele logistyczne. Magazyn własny lub outsourcing logistyczny, czyli wsparcie wyspecjalizowanej firmy w logistyce dla e-commerce.

 

Magazyn własny

Magazynem własnym może być garaż, stodoła czy schowek w naszym mieszkaniu. Sklepy internetowe, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i posiadają wąski asortyment, a także niewielką ilość zamówień często korzystają z infrastruktury magazynowej jaką już posiadają. Oczywiście ma to związek z ograniczeniem kosztów na starcie. Firmy realizujące większą ilość wysyłek oraz posiadające większe stany magazynowe mogą skorzystać z wynajmu powierzchni magazynowej i organizować we własnym zakresie wysyłkę towarów do Klientów, czyli w teorii posiadają własny magazyn.

 

Zalety własnego magazynu

 • Dostosowanie magazynu pod specjalistyczne produkty. Są to przede wszystkim produkty, które posiadają niestandardowe rozmiary lub wymagają specjalnych warunków przechowywania.
 • Połączenie produkcji i magazynu. Rozwiązanie praktyczne, gdy produkty wytwarzane są na miejscu pod wymagania Klienta.
 • Bezpośredni dostęp. Ważne w przypadku, gdy często dochodzi do zwrotów lub reklamacji produktów, a do ich weryfikacji niezbędny jest specjalista.

 

Wady własnego magazynu

 • Koszty stałe. Opłata za wynajem magazynu, bez względu czy wykorzystuje się całą powierzchnię magazynową czy też nie. Stały koszt pracowników zatrudnianych do obsługi zamówień i wysyłki towarów bez względu na ilość wysyłek.
 • Wysokie nakłady finansowe na starcie. Jest ich wiele, dla przykładu sklep internetowy rozpoczynający swoją działalność musi ponieść wydatki związane z zakupem opakowań, wypełniaczy, alarmu, monitoringu itd.. Dla pozostałych firm będą to dodatkowo wydatki w postaci regałów, wózków, skanerów, oprogramowania do zarządzania magazynem, ubezpieczenia towarów, itd..
 • Brak doświadczenia. Aby cała logistyka była efektywna, a jej koszty były jak najmniejszy, niezbędne jest posiadanie wiedzy odnośnie rozwiązań IT, systemów ERP, automatyzacji procesów logistyki oraz zarządzania pracownikami. Dodatkowo należy wybrać partnerów logistycznych oraz wynegocjować z nimi odpowiednie stawki np. za transport lub wynajem magazynu.
 • Brak elastyczności. Problemy lub niezrealizowanie wysyłek do Klientów w przypadku, gdy z dnia na dzień zwiększy się ilość zamówień. Dodatkowo istnieje ograniczenie przy negocjacjach z dostawcami produktów ze względu na ograniczoną ilość posiadanego miejsca na magazynie.
 • Rotacja pracowników. Duży nakład czasu potrzebny na znalezienie i wyszkolenie właściwego pracownika.

 

Outsourcing logistyczny

Outsourcing logistyczny, czyli fulfillment polega na całościowym przeniesieniu odpowiedzialności na firmę zewnętrzną za magazynowanie oraz wysyłkę towarów do Klientów. Cały proces przebiega w następujący sposób. W momencie złożenia zamówienia przez Klienta w sklepie internetowym jest ono automatycznie przesyłane do systemu operatora logistycznego, który na podstawie wytycznych kompletuje, pakuje i wysyła towar bezpośrednio do Klienta.

 

Zalety outsourcingu logistycznego

 • Koncentracja na podstawowej działalności biznesowej. Cała odpowiedzialność za proces logistyczny od momentu złożenia zamówienia przez Klienta, aż po jego dostawę spoczywa na operatorze logistycznym.
 • Elastyczne koszty. Opłaty naliczane są tylko za efekty, czyli za wielkość zajmowanej powierzchni magazynowej danego dnia oraz ilość wysyłek.
 • Brak kosztów na start związanych z wysyłką towarów do Klientów.
 • Know-how profesjonalistów. Operator logistyczny posiadający doświadczenie i wiedzę może zagwarantować optymalizację całego procesu logistycznego, a to wpływa na szybkość dostawy towarów do klientów oraz niższe koszty operacyjne.
 • Elastyczność. Terminowa dostawa do Klienta przy zwiększonym wolumenie zamówień związanym z sezonowością lub chwilowymi trendami
 • Kontrola nad zamówieniami Klientów. Na każdym etapie zamówienia sklep internetowy ma dostęp do szczegółów związanych z realizacją zamówienia.

 

Wady outsourcingu logistycznego

 • Nie każda branża może korzystać z outsourcingu logistycznego. Nie zalecane dla branż których produkty są wytwarzane pod zamówienia klientów lub wymagają specjalnych warunków przechowywania.
 • Wolniejszy czas rozpatrywania reklamacji przy specjalistycznych produktach. 

 

Podsumowanie

Wybór optymalnego rozwiązania logistycznego jest dla każdej firmy indywidualny, gdyż wpływa na niego wiele czynników. Podejmując decyzję należy wziąć przede wszystkim pod uwagę rodzaj asortymentu, skale zamówień, wymiary oraz wagę produktów. Istotny jest również plan rozwojowy firmy w dłuższej perspektywie czasu, gdyż to właśnie wybór modelu logistycznego może się okazać kluczowy w realizacji postawionych założeń.