Logistyka kontraktowa – czy warto?

Popyt na usługi logistyczne nieustannie rośnie, a ich świadczenie gwarantuje firmom dynamiczny rozwój. Co wpływa na ten trend i dlaczego warto zdecydować się na outsourcing logistyki magazynowej?

 

Odpowiednio zarządzane procesy logistyczne gwarantują sprawne planowanie, realizowanie oraz kontrolowanie przepływu towarów pomiędzy dostawcą i odbiorcą. Mają one istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie produkcji i sprzedaży, a co za tym idzie- zwiększenie zysków przedsiębiorstwa. Obecnie tak wiele organizacji decyduje się na powierzenie obsługi logistycznej wyspecjalizowanemu podmiotowi, ponieważ profesjonalnie prowadzona może znacznie wpłynąć na optymalizację kosztów oraz konkurencyjność firmy na rynku. Outsourcing logistyczny jest jednak ważną decyzją biznesową, a korzystanie z usług nieadekwatnych do potrzeb może być kosztowne i szkodliwe dla pozycji rynkowej przedsiębiorstwa. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, dokonując wyboru usługodawcy, aby współpraca była satysfakcjonująca i efektywna?

 

 

Na co zwrócić uwagę, decydując się na logistykę kontraktową?

 

Kluczową cechą dobrego operatora logistycznego jest specjalizacja w dziedzinie. Dla interesów firmy ważne jest, aby czynności z zakresu logistyki były nadzorowane przez ekspertów. Jeżeli dostawca usług posiada kompetencje i zasoby pozwalające na fachową obsługę logistyki kontraktowej, można mieć pewność, że prowadzone działania będą wydajne i na wysokim poziomie. Obszarem mocno powiązanym ze specjalizowaniem się w danej dziedzinie jest posiadanie doświadczenia w branży. Warto zdecydować się na współpracę z operatorem posiadającym staż i praktyczną wiedzę, który dzięki dobrej znajomości rynku magazynowo- logistycznego zaoferuje firmie kompleksowe wsparcie.

Podstawą w świadczeniu profesjonalnej logistyki kontraktowej powinno być wdrożenie przez przedsiębiorstwo systemów zarządzania jakością oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniających prowadzone procesy, w tym także ułatwiających klientowi obsługę zleceń.

Co jeszcze powinien zapewniać operator, aby wyróżniać się na tle konkurencji? Zdecydowanie na jego korzyść będzie działać umożliwienie klientowi negocjowania warunków umowy oraz dostosowywanie oferty do określonych wymagań i oczekiwań, uwzględniających specyfikę działań danej firmy. Indywidualne podejście do potrzeb jak np. zastąpienie stałych opłat za magazynowanie elastycznymi kosztami uzależnionymi od ilości magazynowanych palet, kartonów czy sztuk, to aspekty zapewniające przewagę nad pozostałymi dostawcami usług logistycznych.

 

 

Korzyści logistyki kontraktowej

 

Logistyka kontraktowa ma wiele zalet i może przyczynić się do zmniejszenia kosztów oraz optymalizacji procesów przedsiębiorstwa. Korzystając z outsourcingu, ponosi się wyłącznie opłaty związane z faktycznie zrealizowanymi usługami, co pozwala na eliminację kosztów stałych, takich jak utrzymanie własnych magazynów, środków transportu, zasobów ludzkich, a także zakup licencji i systemów IT. Wydzielenie procesów logistycznych na zewnątrz umożliwia również skupienie się na podstawowej działalności firmy- produkcji bądź sprzedaży. To atrakcyjna alternatywa dla przedsiębiorców, którą warto rozważyć w celu usprawnienia funkcjonowania zarządzanej organizacji.